Antibiotikumok, drága kenőcsök, agyonreklámozott kozmetikai szerek – totális pénztárca temetők. Megvesszük őket, mert felírják mint receptet, vagy ránktukmálja a gyógyszertári/drogériai eladó, esetleg a TV-ben hallottuk, hogy milyen csidi-csudi jó a legújabb sampon, tonik és mi is ki akarjuk próbálni. Vagyonokat képesek vagyunk elkölteni ilyen dolgokra, de ennyi erővel ki is dobhatnánk a pénzt az ablakon (tisztelet a kivételnek).
Mennyire befolyásolható a mai átlag ember?
Biztos Te is vásároltál már olyan termékeket a gyógyszertárban vagy a drogériában, amit egy lazy vasárnap este a TV-ben reklámszünetben láttál, ahol elmondták hogy “fél perc alatt csillapítja a köhögésed ez az xy gyógyszer”, vagy “soha többet nem lesz korpás a hajad ha ezt a sampont használod”. Te pedig úgy voltál vele, miért ne? Kipróbálod. Elmentél, megvetted, kipróbáltad…aztán csalódtál, mert mégsem azt kaptad, amit vártál.
Sajnos túlságosan is igaz a mai világban, hogy az ember a márkát, és nem a minőséget vásárolja meg. Ha picit is próbálunk tudatosan vásárolni, a
Sok esetben fölöslegesen költünk gyógyszerekre
boltban is az egyel drágább kategóriás termékhez nyúlunk, mert hisszük, hogy annak a minősége is jobb, mint a legolcsóbbnak lenne. Közben lehet, hogy fele olyan áron, egy kevésbé ismert márkás termék ugyanazt, sőt, talán még jobb minőséget is nyújtana nekünk, mint az agyon hypeolt, túlértékelt márka terméke.
Sokszor választjuk a könnyebb utat, és vesszük meg azt amiről azt hallottuk hogy minőségi, minthogy kicsit is rászánnánk az időt, és utánanéznénk, hogy milyen más egyéb lehetőségeink vannak még. Megspórolva ezzel egy csomó pénzt és időt.
Megismerkedésem a teafaolajjal
Most megosztanám veletek az én személyes történetem, hogyan találtam rá a teafaolajra, és hogyan lett az otthoni patikám elengedhetetlen része.
Legelőször anyukám ajánlotta, még a pattanásaimra, 15 éves koromban. Elég problémás bőröm volt, és próbálkoztam sokmindennel (hál Isten, nem tettem tönkre a bőröm mindenféle bolti tonikokkal és pattanás elleni kencékkel), kezdve a fogrém pöttyökkel, amik nekem sajnos nem sokat segítettek. Tény, hogy ahányan vagyunk annyi féle bőrtípus és megoldás létezik az adott bőrproblémára. Aztán anyukám mondta, hogy próbáljam ki a teafaolajat, épp csak pár cseppet tegyek az ujjamra, és kenegessem be vele a pattanást. Másnapra szépen le is szárította a kis dudorokat, rendszeres használata mellett pedig szépen rendbetette az arcomat.
Másodjára az orvosom ajánlotta, nőgyógyászati problémákra. Az előző orvosaim azonnal az aranyárú kenőcsöket, kúpokat és antibiotikumokat írták fel, bármiféle vizsgálat nélkül. Szerencsére mostmár egy olyan orvosom van, aki nem azonnal a méregdrága gyógyszerekhez kalauzol el, hanem nyitott a természetes gyógymódokra is. Köztudott ugyanis, hogy a teafaolajnak erős baktérium-, gomba- és vírusölő, gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatása van, ráadásul még az immunrendszerünket is erősíti. Nem nagyon hittem neki először, de aztán kitartó és rendszeres használat mellett elértem a kívánt hatást.
Mivel eleinte ismeretlen volt számomra, elég sokat utánaolvastam jótékony hatásának (szeretem tudni, mit használok magamon és a szervezetemben) és megdöbbenve tapasztaltam, mennyi mindenre lehet még alkalmazni. Azóta mindig van otthon a fürdőszoba polcán.
Mi is az a teafaolaj?
Már évezredek óta használják az emberek a különféle illóolajokat gyógyításra és szépségápolásra. Az egyik ilyen olaj a teafaolaj, amely véleményem szerint még ma sem eléggé ismert és elismert csodaszer.
Elnevezését meghazudtolva a teafaolajnak semmi köze nincs az általunk ismert teákhoz, sőt, még csak nem is egy fáról beszélünk, ha magára a növényre gondolunk. Valójában a teafaolajat egy észak-ausztráliai cserje leveleiből nyerik ki gőzdesztilláció során. Kb. 100 féle alkotóelemből áll. Fő alkotóeleme a terpinén-4-ol, aminek elsősorban gyulladáscsökkentő hatása van. Másik megnevezésre méltó alkotóeleme a 1,8-cineol, amely nyákoldó és fájdalomcsillapító hatással bír.
Mire jó a teafaolaj?
100%-os teafaolaj
Az első fontos tudnivaló a teafaolajjal kapcsolatban: Ne idd meg! Belsőleg alkalmazva ugyanis mérgező. Ez nem az a fajta illóolaj, amit érdemes belecsepegtetni a reggeli pohár vizedbe (létezik viszont ilyen illóolaj, pl a grapefruitmag cseppek). Halálos esetről még nem számoltak be elfogyasztásával kapcsolatban, de átmenetileg álmosságot, hányingert, hasmenést, zavartságot és bőrkiütéseket okozhat. Illetve akinek érzékeny a bőre, küsőleg is csak nagy odafigyeléssel, és hígítva alkalmazza!
(Fontos megjegyeznem, hogy a teafaolaj ugyan egy természetes csodaszer, ha alkalmazása során nem enyhülnek illetve múlnak el az adott tüneteid, feltétlen fordulj a problémával szakemberhez!)
Alkalmazása a bőrön
Már említettem, hogy a teafaolaj gyulladáscsökkentő hatással bír, ezért bátran alkalmazzuk hetente 2-3 alkalommal az arcunkon pattanások ellen. Én a 100%-os teafaolajat töményen alkalmazom a pattanásaimra, az ujjammal vagy egy fülpiszkálóval a pattanásra juttatom, és éjszakára rajta hagyom a bőrömön. Nem kell lemosni. Ha érzékenyebb a bőröd, hígítva alkalmazd. Csepegtess fél deci vízbe 10-15 csepp teafaolajat, és egy vattakoronggal vidd fel az arcodra.
A teafaolaj a korpás hajadra is megoldás lehet. Keverd el egy kevés eukaliptusz olajjal, masszírozd bele a fejbőrödbe, majd 30-40 perc után mosd meg a szokásos módon a hajad. Rendszeres használat mellett megszabadulhatsz a korpától és nem kell méregdrága kozmetikumokra költened. Fejtetűre is alkalmazható a teafaolaj: kb 60ml extraszűz olívaolajban keverj el egy teáskanálnyi olívaolajat (a mennyiségeket a haj hosszától függően változtathatod) és masszírozd bele a fejbőrbe. Fésüld át a hajad, hogy a keverékből mindenhová jusson, majd tekerj rá egy meleg törülközőt, és kb 20 percig hagyd rajta. Utána mosd meg a szokásos módon. Addig alkalmazd ezt a módszert, amíg szükséges.
A teafaolaj sokoldalú felhasználása
Ha ekcémával küzdesz, próbáld ki ezt: kókuszolajba csepegtess 8-10 csepp teafaolajat, és azzal kenegesd be a problémás felületet. Megszünteti a viszketést, és a gyulladást is.
Napégés ellen is kiválóan alkalmazhatod a teafaolajat. Keverj el pár csep teafaolajat aloeverával, és kend be vele a leégett területet. Gyulladáscsökkentő hatása miatt gyors segítség lehet, amely egyben táplálja a száraz, hámló bőrt is. Enyhébb égési sérülésekre is alkalmazhatod ezt a módszert.
Apróbb sebekre, és horzsolásokra is bátran alkalmazd a teafaolajat. Antibakteriális hatásának köszönhetően fertőtleníti a sebeket, és felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat. Keverj el pár cseppet egy evőkanál kókusz vagy olíva olajjal, és gyengéden, közvetlenül a sebre vidd fel a keveréket. Ugyanez a kevérek egy fél citrom levének hozzáadásával bármilyen hűsítő krémet helyettesíthet rovarcsípés ellen.
Megelőzi a szőrtüszők begyulladását borotválkozás, epilálás vagy gyantázás után, ezért nyugodtan alkalmazd a teafaolajat kókuszolajjal elkeverve a problémás területeken. Erős fertőtlenítő hatásának köszönhetően nem kell aggódnod a kipirosodott bőr miatt.
Torokfájásra
A már kialakult torokfájásra gargalizálj napi 2x 2-3 csepp teafaolajjal egy pohár meleg vízben elkeverve. Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően enyhíti a torokfájás tüneteit. Ha hajlamos vagy torokgyulladásra, hidegebb napokon meg is előzheted a nem kívánt betegséget ezzel a módszerrel és akár még a gyógyszerek árát is megspórolhatod.
Bőrbetegségek és gomba ellen
Körömgomba és lábgomba esetén mindenképpen 100% koncentrátumban, tisztán alkalmazd a teafaolajat, vagy egy kanál kókuszolajban elkeverve. Ez meggátolja a körömgombáért felelős fonalas gombák (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes) szaporodását, de jelentős eredményt csak kitartó és hosszítávú (min. 6 hónap) használat mellett érhetsz el. Önmagában a már kialakult és előrehaladott gombát nem szünteti meg, ebben az esetben kiegészítő, gyógyszeres kezelés szükséges.
Vírusos bőrbetegségek, pl. HPV okozta talpi vagy kézfeji szemölcsök gyulladására, és a herpeszvírus (HSV-1 és HSV-2) okozta ajakherpeszre is használhatod a teafaolajat. Ilyen esetekben közvetlenül a szemölcsre/herpeszre csepegtesd az olajat.
Nőgyógyászati gombás panaszok kezelésére
A Candida albicans csekély mértékben a normál flóra résztvevője, viszont ha bármilyen külső hatás (stresszes életmód, immunrendszer meggyengülése, stb.) nyomására a normál flóra megbomlik, a Candida elszaparodhat a szervezetünkben, ezzel okozva a szájpenészt, és az egyéb Candida okozta fertőzéseket, köztük a manapság sajnos elég gyakori hüvelygombát is. Mivel a Candida egyébként is a szervezetünk része, kiírtani nem szabad és nem is lehet. Ilyenkor a cél a normál flóra visszaállítása az eredeti, egészséges állapotába.
Sok orvos sajnos rögtön, láttatlanban írja fel a vény nélkül kapható kúpokat és kenőcsöket, majd ha ezek nem segítenek, a vényköteles szájon át szedhető antibiotikumokat. Tapasztalatom szerint ezek csak ideig óráig szüntetik meg a fertőzést, de alkalmazásuk után a tünetek visszatérnek. A gyógyszeres kezelések kiölik a szervezetből a jótékony hatású gombákat is és inkább csak az immunrendszert terhelik és gyengítik, ezzel pedig pont az ellenkező hatást érjük el, mint szeretnénk. A hüvelygomba egy elég összetett és nem elég komolyan vett probléma, szinte már tabunak minősül és úgymond “ciki” a nők körében. Viszont nincs ezen szégyellnivaló, sajnos az életünk része és egyre több nő, egyre fiatalabban szembesül a problémával, sokuknak pedig állandóan visszatér. Ezért fogok róla majd egy későbbi cikkben bővebben is írni.
Amit tudok tanácsolni, az a teafaolaj alkalmazása hüvelygomba esetén. Mint említettem már, az orvosom ajánlotta nekem is. A makacs, visszatérő hüvelygombára valódi csodaszer a teafaolaj. Igaz, rá van írva a cimkéjére, hogy csak külsőleg, és hígítva alkalmazható, ennek ellenére nyugodtan használd töményen, annak függvényében, mennyire érzékeny a bőröd. Kezdj előbb csak kisebb mennyiséggel, hogy kitapasztald, mennyire bírja a szervezeted. Kúraszerűen alkalmazva hosszútávon a teafaolaj megszünteti a gombás panaszokat. Megelőzésképpen is használhatod.
Csepegtess egy-két cseppet a tamponra, és úgy használd menstruáció alatt! A fehérneműdbe is csepegtethetsz, megelőzésképpen, illetve megszünteti a kellemetlen szagokat is.
A már kialakult gomba fertőzésre alkalmazd így: csepegtess az ujjadra pár csepp teafaolajat (hígítatlanul) és ezzel kend át a hüvelyfaladat napi 2x. Az esetlegesen jelentkező kellemetlen érzés csak átmeneti, nem kell megijedni. Folyamatos irritáció, kipirosodás esetén a kezelést abba kell viszont hagyni. Illetve mindenképpen szükséges nőgyógyászati vizsgálat, hátha más fertőzés/baktérium is van a szervezetben.
Ez nekem bevált, de természetesen ezt a módszert mindenki csak saját felelősségére alkalmazza, vagy ha bizonytalan, konzultáljon az orvosával előtte. Tapasztalatból mondhatom, hogy nem lesz tőle senkinek semmi baja, és rosszat nem tesz vele az, aki kipróbálja.
Hol vedd meg a teafaolajat, és melyik márkát válaszd?
Én személy szerint használtam már többféle teafaolajat is. Az a lényeg, hogy mindig 100% koncentrátumú illóolajat válasszuk. Egyszerű drogériákban is lehet kapni (pl DM, Rossmann, Müller), illetve én nagyon elégedett voltam a Dr. Müller márkájú teafaolajjal is, bár az kicsit magasabb árkategóriájú. Mindegy melyiket választjuk, tartós eredményt csak a kitartó, hosszútávú kezelés hozhat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: